wtorek, 24 marca 2015

Eko warzywa z własnej grządki - Warsztaty Sławka Sendzielskiego w Pracowni ManualnejPierwszy dzień wiosny w tym roku przywitał nas przeuroczą aurą - było słonecznie i tak ciepło, że grzechem byłoby siedzieć  w domu. Pogoda fantastycznie zgrała się z terminem warsztatów ogrodniczych w Pracowni Manualnej w podwarszawskim Józefowie. Lepszej nie można było sobie wymarzyć!"Uprawiaj warzywa zamiast trawnika!" -  takie, dla wielu kontrowersyjne, hasło przyświecało naszemu spotkaniu.  Sławek Sendzielski, autor szkolenia i prowadzący w jednej osobie, krzewi ideę miejskiego ogrodnictwa nie od dziś. Wyznaje zasadę, że ogród warzywny można stworzyć wszędzie, bez względu na to czy dysponujemy dużą działką, czy tylko skromną powierzchnią na balkonie.


Twierdzi, że warzywniak zamiast trawnika, wprowadza do miasta różnorodność, kolor, fakturę. Dzięki zamianie trawnika na ogród ozdobno-warzywny, ziołowo- warzywny czy choćby łąkę kwietną mamy szansę realnie wpływać na zmniejszenie zużycia wody i nawozów sztucznych. Tworzymy też przy okazji cenną przestrzeń dla motyli i pszczół. Ogród warzywny wyrabia świadomość sezonowości warzyw oraz tego skąd one pochodzą.


Warsztaty zostały podzielone na 3 obszerne bloki tematyczne oraz co się z tym wiąże, na 3 odrębne spotkania. Spotkanie pierwsze i na razie jedyne, które się odbyło, nosiło tytuł: "Przygotowanie podłoża - siejemy warzywa lubiące chłód i warzywa długoterminowe". Kolejne dwa dopiero przed nami, ale już dziś jestem podekscytowana, szczególnie spotkaniem nr 2, gdyż będzie ono poświęcone uprawie ziół, które uwielbiam.
Zajęcia zaczęliśmy od mini wykładu poświęconego metodom i technologiom uprawy gleby. Rozmawialiśmy o miejskich uprawach, o najczęstszych błędach popełnianych przez ogrodników. Uczyliśmy się jak wybierać nasiona oraz czym kierować się przy ich doborze.

W części praktycznej natomiast skupiliśmy się na odpowiednim przygotowaniu ziemi na rabacie lub w doniczkach, zaprawialiśmy nasiona, a potem sialiśmy warzywa. Posadziliśmy groszek cukrowy, bób oraz sałatę.
Każdy z uczestników otrzymał od Sławka oryginalny filcowy pojemnikw którym mógł posiać sobie dowolnie wybraną z dostępnych roślinę. Oto moja zielona doniczka - musicie uwierzyć na słowo, że już niebawem powinny  w niej wykiełkować 3 sztuki chińskiej kapusty pak choi. :-)


Na odchodne zostaliśmy obdarowani zestawami ekologicznych nasion. W moim znalazły się : musztardowiec, jeżówka oraz fantazyjny mix, a w nim: kilka odmian sałaty, szczaw z czerwonymi nerwami i burak liściowy. Już się nie mogę doczekać, kiedy je wszystkie wysieję! :-)A gdyby ktoś z Was zapragnął stać się miejskim ogrodnikiem, samowystarczalnym producentem eko ziół i warzyw, serdecznie zachęcam do przyłączenia się do naszego grona oraz uczestnictwa w dwóch kolejnych odsłonach warsztatów Sławka Sendzielskiego w Pracowni Manualnej.Spotkanie II Ogród ziołowy, współdziałanie roślin i nawożenie.
Mini wykład: Tradycja używania ziół w Polsce - zabobony i przesądy.
Teoria:
a) czy rośliny się porozumiewają między sobą? Jakie rośliny nie znoszą swojego sąsiedztwa?
b) dobór ziół do podłoża, słońca i istniejących roślin. Jak radzić sobie na balkonie?
c) czym żyją rośliny? ekologiczne nawozy w mieście?

Praktyka:
a) wybieramy zioła dla ludzi i owadów.
b) dobieramy miejsce i sadzimy sadzonki ziół i warzyw ciepłolubnych
c) robimy nawóz na kwitnienie roślin (żywokost), nawozimy rośliny domowymi sposobami.
Termin: 16.05.2015

Miejsce: Pracownia Manualna


Spotkanie III Plony poplony
Mini wykład: Rośliny z ogrodów wiejskich w mieście - uprawa i zastosowanie.
Teoria:
a) zasady kompostowania - przygotowanie na zimę
b) jesienne plony - czyli jak zastąpić warzywa z ogrodu w zimie
c) zbieranie i przechowywanie nasion

Praktyka:
a) przygotowujemy dania z jadalnych kwiatów
b) zbieramy plony i przygotowujemy pryzmę kompostową
c) wybieramy poplony i siejemy je
d) zbieramy nasiona na przyszły rok
e) siejemy warzywa zimowe i wiosenne
f) przygotowujemy ogród balkonowy do zimy
g) wybór mikrogreens i wysiew.
Termin: 12.09.2015 

Miejsce: Pracownia Manualna


A gdybyście chcieli wiedzieć jeszcze więcej..... :-) :

Sławek Sendzielski: slawomir.sendzielski@gmail.com , Ogrodnik w mieście na FB

Pracownia ManualnaPracownia manualna na FB

ul. Górna 18
05-420 Józefów1 komentarz:

  1. Idealnie by mi pasowały takie warsztaty w mojej obecnej przeprowadzkowej sytuacji :-) Może wybiorę się na drugie spotkanie.

    OdpowiedzUsuń

Serdeczne dzięki za wszystkie opinie i komentarze. :-)

Print

Durszlak.pl