Świętomarcińskie rogale z Cukierni Piekarni Piotra Koperskiego przyjechały do mnie w ubiegłym tygodniu, prosto z Poznania. I.... stało się - zakochałam się. Muszę powiedzieć, że to
Jako, że co roku na 11 listopada uruchamiam własną rogalową manufakturę, zaczęłam nerwowo przeczesywać internetowe zasoby w nadziei, że natknę się gdzieś na recepturę inspirowaną rogalami Mistrza Piotra.. Z pomocą przyszła Lo z bloga Pistachio , która kilka lat temu, podczas rogalowych warsztatów, pozyskała przepis bezpośrednio od Pana Koperskiego. To właśnie na tej podstawie piekłam swoje tegoroczne rogaliska.
Rogale Świętomarcińskie Według Piotra Koperskiego
(z moimi nieznacznymi modyfikacjami)
Składniki na ca 20-25 sztuk:
ciasto półfrancuskie
- 200 ml mleka
- 500 g mąki pszennej (wrocławskiej typ 500)
- 60 g cukru
- 60 g miękkiego masła
- 2 jajka
- 30 g drożdży
- 1/4 łyżeczki soli
- 400 g masła
nadzienie
- 300 g białego maku
- 500 ml mleka
- 300 g cukru
- 200 g okruchów biszkoptowych
- 50 g miękkiego masła
- 50 g drobno posiekanych migdałów
- 50 g rodzynek
- 100g skórki pomarańczowej
- 3 jajka
- 1/2 łyżeczki naturalnego ekstraktu migdałowego lub rumowego, co kto woli
Lukier:
- cukier puder
- woda
Dodatkowo:
- drobniutko posiekane orzechy do posypania upieczonych rogali
Wykonanie:
Ciasto:
- Drożdże i cukier rozpuszczamy w ciepłym mleku i odstawiamy na 15 minut
- Dodajemy jajka, mąkę, masło i sól. Całość miksujemy, przez ca 7 minut,używając końcówek haków . Naczynie z wyrobionym ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 60 minut. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.
- Na podsypanym mąką blacie rozwałkowujemy ciasto na prostokąt grubości 1 cm. 2/3 ciasta pokrywamy kopczykami masła. Ciasto składamy na trzy części. Najpierw zawijamy 1/3 ciasta bez masła, a następnie 1/3 ciasta z masłem. Dociskamy powierzchnię, żeby dobrze rozprowadzić masło. Otrzymujemy w ten sposób trzy warstwy ciasta i dwie warstwy masła. Ciasto zawijamy w folię i umieszczamy w lodówce na pół godziny.
- Po tym czasie ponownie rozwałkowujemy ciasto na prostokąt i ponownie składamy na 3 części. Znów schładzamy je w lodówce przez 30 minut. Czynność powtarzamy jeszcze dwukrotnie.
- Gotowe ciasto dzielimy na 2 części. Każdą z nich rozwałkowujemy na prostokąt grubości 0.5 cm. Ciasto dzielimy na bardzo smukłe, dłuugie trójkąty o podstawie 10 cm. Przy pomocy łyżeczki na każdym trójkącie układamy porcję nadzienia. Podstawę trójkąta zakładamy na nadzienie na wysokość 4 cm. Część zawiniętą nacinamy na środku. Zwijamy rogale zaczynając od podstawy trójkąta. Rogale układamy na blachach wyłożonych papierem do pieczenia, zachowując między nimi 5 cm odstępy. Odstawiamy do wyrośnięcia na ca 40 minut.
- Rogale pieczemy ca 20 minut w temperaturze 210C.
- Wystudzone lukrujemy i posypujemy siekanymi orzechami.
Nadzienie:
- Zagotowujemy mleko i zalewamy nim mak. Mieszamy i odstawiamy na godzinę.Następnie mak bardzo starannie odcedzamy na sicie. Mak wraz z cukrem mielimy trzykrotnie.
- Biszkopty rozdrabniamy najbardziej jak się da i łączymy z makiem.
- Dodajemy migdały, rodzynki, skórkę, jajka, masło i ekstrakt migdałowy lub rumowy. Mieszamy.
Lukier:
- Cukier puder rozcieramy z wodą aż do uzyskania żądanej konsystencji..
Życzę Wam Smacznego! :-)
Błąd- autorka mogła odwiedzić mój sprawdzony przepis. I po co było tyle szukać?:)
OdpowiedzUsuńA tak na poważnie, Pani Kasiu prosze o opinię mojego przepisu oraz ewentualne korekty. Chociaż czasami warto wprowadzać innowacje, byle nie zmieniać starych sprawdzonych i autorskich rzeczy.